"...hogy néktek is közösségtek legyen velünk"
A vízicserkészet, csakúgy mint a cserkészet bármely más ága, a közösségben működhet, egyébként elsorvad. Szervezetének kialakításakor a legkülönfélébb élethelyzetű cserkészek lehetőségeit is figyelembe vettük.
A szakág működése a cserkészcsapat működésével áll párhuzamban: felelős vezetője az országos szakvezető, vezetősége a vízivezetők közössége, tagságát pedig azok a cserkészek jelentik, akik a szakág működésében részt vesznek - az első szakági próbájára készülő hajósinastól, a kéknyakkendős vízicserkészeken át a vízivezetőkig.
A legkisebb önálló szervezeti egységünk a vízicserkész raj - szóhasználatunkban hajó. Tagjait az evezés, vitorlázás vagy más vízicserkész tevékenység művelésének igénye köti össze és nem feltétlenül egy cserkészcsapatból vagy akár egy településről valók! Év közben vagy a nyári táborban őrsükkel, csapatukban élik cserkészetüket. Ám emellett vízicserkész rajukban együtt készülnek vízitúrára -portyára -táborra, vagy egy-egy vízicserkész különpróbára, szakági képzésre és részt vehetnek vízicserkész rendezvények szervezésében, vezetésében - hasonlóan a vezetőképző-, vagy a dzsembori-őrsök és rajok működéséhez. Az a cserkész, aki környezetében esetleg egyedül van víz iránti vonzalmával, úgy találhatja meg hasonló érdeklődésű közösségét, hogy közben nem kell elszakadnia társaitól, őrsétől, lakóhelye vagy iskolája cserkészcsapatától sem - tagja lehet egy, általa választott és őt befogadó szakági rajnak.
A vízicserkész rajok között nem teszünk különbséget tevékenységük szerint, sőt támogatjuk, hogy egy-egy raj a vízicserkészet minél több területén képezze magát és tevékenykedjen legyen szó síkvizi evezésről vagy búvárkodásról, vízbőlmentésről vagy vitorlázásról...
A szakági rajok - hajók - egyedi nevet viselnek. Lehet ez egy történelmi személy, létező hajó vagy más név ami kapcsolatban áll a magyar vízicserkészettel, hajózással. A név elé az MCSH betűkombinációt írjuk ami jelzi, hogy Magyar CSerkész Hajóról van szó. Alapításuk a hajólajstromba történő bejegyzéssel válik hivatalossá, működésüket a szakág támogatásával kezdik meg.
A vízicserkész raj - hajó - felépítése:
- tagsága legalább egy őrsnyi, vízicserkész érdeklődésű, aktív működő cserkész
- vezetője a rajparancsnok - korvettkapitány; beosztott vezetője, rajvezetője korvetthadnagy vagy zászlós
- hátterét egy működő cserkészcsapat, kerület vagy régió, ill. a szakág központja adja, szakmaiságát a szakág biztosítja.
A cserkészek helyét a vízicserkész hajó előmeneteli rendszerében annak kapitánya egyengeti:
Hajósinas |
Az a cserkész, aki jelentkezik egy vízicserkész rajba - hajóba - első vízicserkész különpróbája megszerzéséig hajósinas. A raj tagjaként viseli hajójának nevét a jobb karján, tengerészkék alapon fehérrel hímezve, csapatának neve alatt |
Matróz |
1. alappróba: Valamelyik hajónem különpróbájának megszerzésével megkapja vízicserkész váll-lapját is matróz fokozatban |
Csáklyás |
2. különpróba A következő vízicserkész különpróba megállása után egy csíkot kap a váll-lapjára - csáklyás lesz. |
Kormányos |
Kormányos különpróba Amikor sikeresen teljesíti hajója kormányos különpróbáját is - kormányossá lép elő, amit a váll-lap is jelez |
Fedélzetmester |
Kormányos, vízitúrázó Kormányosként nagy gyakorlati tapasztalatot szerzett hajónemében, melyben teljesítette a bronz fokozatú vízitúrázó különpróbát, nagykorú - fedélzetmester lesz. |
Hajómester |
Kormányos, hajójavító, vízitúrázó Ha már kiismerte a választott hajónem minden csínját-bínját és az eddigieken túl a hajójavító-karbantartó különpróbát is megállta, nagykorú - hajómester lesz. |
A kezelésünkbe kerülő egy-egy kenu, evezős vagy vitorlás csónak, őrsi csónak vagy kishajó gondozását állandó legénységre is bízhatjuk, ők akkor egy Magyar CSerkész CSónak őrsöt képeznek, azaz MCSCS-t, az őrs neve pedig megegyezik csónakjuk vagy kishajójuk nevével. Őrsi jelvényüket - az őrs neve fehér alapon tengerészkékkel hímezve - a jobb zsebtakaró pántján viselik.
A vízicserkész raj - hajó - szervezetében való előmeneteltől akár függetlenül is, ha teljesítesz öt vízicserkész különpróbát és ezek között egy hajónem kormányos vagy hajóvezető és vízitúrázó-bronz különpróbáját is megállod, a szakág altiszti karának tagja, vízicserkész lehetsz: megkapod és bal karodon viselheted a szakági jelvényt, valamint a vízicserkész fogadalom szertartása keretében a fehér szegélyű tengerészkék nyakkendőt - viseld büszkén, kemény munka áll mögötte!
Vízicserkész | Vízivezető |
Ha azon túl, hogy részt veszel kisebb-nagyobb rendezvényeken, vízitáborokon és hajódat vízitúrákra, kirándulásokra viszed, szívesen szerveznél is komolyabb víziportyákat -táborokat -rendezvényeket, különpróba-felkészítéseket, próbázást - és rendelkezel a megfelelő általános cserkészvezetői képesítéssel - akkor neked szól a vízivezető-képzés!
A VVK-n megszerzed azokat az elméleti és gyakorlati ismereteket, kifejleszted azokat a készségeket, elsajátítod azokat a módszereket, amelyek a felsorolt feladatok ellátásához szükségesek. A vízicserkész nyakkendőt és nyakkendőgyűrűt a vvk-tábor zárásakor a vízicserkész fogadalom szertartásán, a bal melleden a hárslevelek mellett viselendő arannyal hímzett vízivezetői jelvényt a képzés végén, az utófeladatokat követően kapod meg. Ezek birtokában a cserkészcsapatoddal, körzeteddel vagy kerületeddel és a szakág vezetésével együttműködve önálló vízicserkész rajt - hajót - is szervezhetsz, vezethetsz. A szakág kerületi vagy országos vezetésébe bekapcsolódva pedig részese lehetsz olyan eseményeknek, melyekre mindég emlékezni fognak a résztvevők - és azok is akik csak hírből hallottak róla!
A vízi vezetők előmeneteléről a flotta parancsnoka, az országos vízicserkész szakvezető gondoskodik. Az egyenruha bal váll-lapján viselt megbízatási jelvények: