VÍZICSERKÉSZ STRATÉGIA
A Vízi Szakág a Magyar Cserkészszövetség szakmai fóruma. Tudásával, tapasztalatával és eszközeivel biztosítja a vízi programok biztonságát és minőségét.
KÜLDETÉSÜNK
A Magyar Cserkészszövetség Vízi Szakága a vízicserkészet eszközeinek és módszereinek alkalmazásával segíti elő a cserkészeszmény megvalósulását:
- programot és növekedési területet ad a cserkészkorból kinőtt fiataloknak, felnőtteknek
- sajátos eszközeivel a társadalom új szegmensének figyelmét a cserkészet felé fordítja
- kapcsolódási pont a cserkészközösség és más, vízközeli közösségek között
- életmód-sportként az egészséges életmódra nevelés eszköze
JÖVŐKÉPÜNK
- Cserkészkorában (10-14 év) minden cserkész találkozik a vízicserkészettel széles körben megszervezett nyílt rendezvényen, knt-n, cserkésznapon... A kósza-vándor korú (14+) cserkészek/őrsök az évente zajló nyílt országos rendezvényeken (evezős és vitorlás túrák, portyák és táborok) megismerkednek a vízicserkész élettel.
- Ismertsége és népszerűsége okán, amikor egy cserkész vagy őrs evezne, vitorlázna, vízre menne, első gondolata a szakág – ahonnan minden segítséget megkap, hogy tevékenysége megvalósítható, biztonságos és élménydús legyen. A találkozás, majd az ismerkedés után egyes cserkészek és közösségek elköteleződnek a szakág mellett, bekapcsolódnak annak működésébe.
- Az alapvető vízenjárás elsajátítása, a vízi szakági képzés elvégzése után az elszántabbak jelentkeznek vízivezető-képzésre, ami az MCSSZ legmenőbb vk-ja. A vízivezetők tevékenyen részt vesznek a szakág vezetésében és képzéseken, nyílt rendezvények szervezésével, valamint új kezdeményezések patronálásával segítik és építik a szakágat.
- Minden kerület/régió területén működik egy-egy vízicserkész bázis, amely egy-egy kiemelt, évente ismétlődő rendezvényével az ország vízicserkészeinek találkozási pontja.
HELYZETÜNK
- Az elmúlt évtizedekben mintegy két tucat cserkészvezető szerzett vízivezetői képesítést. Kétharmaduk végez valamilyen cserkésztevékenységet, körülbelül minden második időnként vízicserkészkedik.
- Van mintegy félszáz vízicserkészünk, néhányuk több-kevesebb rendszerességgel vízitúrázik. Nem keresik egymással a kapcsolatot, nem vesznek részt nagyobb, közös rendezvényeken. Eszközparkjuk többnyire hiányos, fejlesztése-karbantartása-tárolása nem megoldott, kihasználtsága kérdéses.
- Rendszeresen, ismétlődő jelleggel tartunk szakági- és vízivezető képzéseket. A kiképző-keret kis létszámú, kapacitásunk határozza meg a lehetőségeinket. Meghirdetett képzéseinkre nagy számban jelentkeznek érdeklődők. A képzést jelentősen kisebb hányaduk kezdi meg és még kevesebben végzik el.
- Időről időre feltűnnek új területek, szakirányok, lehetőségek. A kínálkozó lehetőségek megragadására, újabbak felkutatására nincs erőforrásunk.
CÉLJAINK
- Szakágunk a vízicserkészet nyújtotta minden lehetőséget kihasznál, a még lefedetlen területeket kutatja és meghódítja.
- Programunk átlátható, világos és korszerű, összhangban áll a magyar cserkészet hagyományaival és elveivel, valamint az MCSSZ szabályzataival.
- Szakági képzéseink jól körülírt működési területre szólnak, az ehhez szükséges ismeretek, készségek és képességek megszerzését, a magyar vízicserkész hagyományok átadását szolgálják, minden érdeklődő számára elérhetőek.
- Vízivezetőink tudásukat az évente egy-egy területre összpontosító továbbképzéseken bővítik, egy-egy érdekes, „menő” csapatépítő programmal a szakág elismertségét is növelik.
- Vízicserkészeink csapatukban aktív cserkészek, vízicserkész rajukban aktív vízicserkészek és a szakág működésében is szívesen részt vesznek.
- A szakág vezetése átlátható, a vízivezetők és vízicserkészek rendszeres konzultációkon fejtik ki véleményüket, ami azután tükröződik a szakág programjában.
- A vezetésben részt vállalni tudó és kívánó vezetőink egy-egy testhezálló feladatkörben felelősségteljes megbízást látnak el.
- Kommunikációnk együttműködő, kétoldalú, az információk és a tudásbázis megosztására hangsúlyt fektet.
- Nyilvános felületeink (szövetségi és szakági honlap, fb-oldal...) korszerűek, látványosak, naprakészek, a „vonzó és eseménydús vízicserkészet” képét sugározzák.
- Nyilvántartásunk naprakész, átlátható, a vezetés átadása zökkenőmentes.
TEENDŐINK:
- A kialakult szervezeti struktúra működtetése mellett a mozgalom építése:
- széles bázist elérő tömeg-programok szervezésével, lebonyolításával (knt, cserkésznap...)
- érdeklődők népes táborának bevonásával (nyílt túrák, portyák, táborok...)
- a különpróba-felkészítések, szakági képzések igény és szükség szerinti helyben történő lebonyolításával, moduláris ráképzések kialakításával
- a szakági képzések csapatépítő jellegének erősítésével (beavatás, fogadalom), csapatépítő alkalmak szervezésével (vízicserkész találkozó, csapatverseny, szakági kalandprogram...)
- a legelszántabb vízicserkészeknek szóló vvk megerősítésével
- az újdonsült vezetők további patronálásával (amíg önfenntartóvá válik a helyi közösségük)
- a vezetői továbbképzések rendszeres szervezésével
- Új területek meghódítása:
- vitorlás szakosztály pályára állítása (vízicserkész koncepcióba illesztése, tavaszi/nyári képzés és tábor rendszerének kialakítása, próbarendszer és koncepció átvilágítása...)
- búvár-képzés, sárkányhajózás, stb. lehetőségeinek kivizsgálása
- Források kiaknázása:
- helyi erőforrások mozgósítása
- központilag elérhető források lehívása és kihelyezése oda, ahol leginkább kihasználható
- önálló forrásteremtési lehetőségek felkutatása (egyesület? alapítvány? szakosztály?)
- Csapatoknál meglévő eszközpark fenntartásának segítése:
- a meglévő eszközök bérleti/kölcsönzési rendszerének kidolgozása, népszerűsítése
- helybe vitt rendezvények
- Működő de távolodó közösségek visszatérítése:
- egy-egy rendezvény kihelyezésével
- testhezálló feladat delegálásával
Budapest, 2017. február 19.
Szöllősy Vágó János vcst. (96) országos szakvezető